Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv – svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 24. listopadu.
Mezinárodní iniciativa Červená středa (#RedWednesday) se letos v České republice uskuteční 24. listopadu již počtvrté. Smyslem této iniciativy je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem je rozsvícené červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. Lidé v tento den také zapalují svíčky nebo nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).
Loni se k Červené středě po celé České republice připojilo téměř 100 institucí. Červeně byli nasvícené modlitebny, kostely, synagogy. Konaly i se i další doprovodné aktivity. V Praze v rámci Červené středy svítilo červeně asi 20 budov, např. Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Poslanecká sněmovna, Černínský palác nebo maďarská ambasáda. Kromě toho se v prostorách Karolina konala online konference „Pronásledování pro víru ve světě – Fakta a svědectví“, kterou ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí pořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. Konference se zúčastnil také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
V Brně se červeně rozsvítilo Mahenovo divadlo, v Liberci to byla Nová synagoga, dále například katedrála sv. Václava v Olomouci, kostel Evangelické církve metodistické v Plzni, bazilika sv. Prokopa v Třebíči, Vodárenská věž v Týništi nad Orlicí a mnoho dalších.
Již nyní je možné se registrovat jako organizátor zde.
Červenou středu zaštiťuje britská pobočka křesťanské organizace Církev v nouzi, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se koná také na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách, v Kanadě a zejména ve Velké Británii.