Letos 25. listopadu si budeme v České republice již potřetí připomínat tzv. Červenou středu, která je věnovaná lidem, kteří jsou ve světě pronásledovaní svoji pro víru. Přinášíme vám zamyšlení předsedy ČBK, arcibiskupa Jana Graubnera.
Červená středa nás zve k veřejné podpoře pronásledovaných pro víru. Určitě je dobře připomenout společnosti, která žije v pokoji a pohodě, že i dnes je na světě mnoho těch, kteří trpí pro víru. Někde trpí jen ústrky a nemožností studovat či pracovat, jinde se musejí skrývat nebo všechno opustit a utíkat jako uprchlíci, jinde jde dokonce o vězení či popravy. Je dobře, když se dozvědí, že je na světě mnoho lidí, kteří na ně myslí v modlitbě. Může je to povzbudit. Je dobře, když se pronásledovatelé dovědí, že je vidí celý svět. A je nakonec dobře, když my sami se zamyslíme nad statečnou vírou mučedníků.
Naše mentalita nás často vede ke kompromisům. Vyhneme se tak konfliktům, ale zůstáváme pak věrnými? Moudrost nejde hlavou proti zdi, ale nevzdává se a zůstává věrná i za cenu oběti, protože má naději. Mučedníci pro víru netrpí pro subjektivní osobní názor či vlastní přesvědčení, ale pro Boha, kterému uvěřili, pro věrnost společenství bratrů a sester ve víře. Nezrazují víru jen proto, že Bůh a jeho přísliby jsou pro ně víc, než nabídky světa, či sám život. Žijeme ve významné době velkých mučedníků, kteří nám nastavují zrcadlo. Jak bych asi obstál na jejich místě? Jak dosvědčuji svou věrnost víře v mých podmínkách?
Říká se, že žába se horkou vodou nespálí, protože včas uhne. Když ji však dáte do studené vody, kterou budete ohřívat, nechá se uvařit, protože nepozná, kdy by měla vyskočit. V podobné situaci jsou někdy věřící, které nikdo nepronásleduje, a přesto se mohou víře zbaběle zpronevěřit.
Červená středa přijatá vážně pomáhá nejen pronásledovaným.
Jan Graubner
předseda České biskupské konference
arcibiskup olomoucký
12. 10. 2020